משאבות חום

0
901
משאבות חום
קרדיט עולם החום

בשני העשורים האחרונים התוודענו לשחקניות חדשות בתחום החימום – משאבות החום. משאבת חום מציעה פתרון חימום אקולוגי, המבוסס על ניצול החום הקיים בסביבה. באמצעותן של משאבות החום אפשר לחמם מים לצריכה ביתית או מוסדית, להפעיל באמצעותן מערכות הסקה מרכזית בבתים פרטיים ואף במוסדות ובגופים ציבוריים, להפעיל חימום תת רצפתי וגם לספק מים חמים הנדרשים בתהליכי יצור שונים. החיסכון הממוצע בעלויות החימום במשאבות חום מוערך כעומד על 75% מול עלויות החשמל או הסולר ועל חסכון של כ-60% מול עלויות החימום בגז. אז מה הן אותן משאבות חום? כיצד הן משתלבות במערך חימום החלל והמים?

מהי משאבת חום וכיצד היא פועלת?

העיקרון שעל בסיסו פועלות משאבות החום דומה מאד לעקרונות פעולתם של מזגנים או מקררים, רק שהוא עובד "הפוך". המזגן והמקרר שלנו שואבים את החום ממקום סגור ו"משליכים" אותו אל החוץ, בעוד שמשאבות חום סופחת את החום מהאוויר ובדרך זו מחממת את המים, שכאמור, בהם ניתן להשתמש לצרכים השונים, בין אם הם ביתיים או שהם מוסדיים.

מחקרים כלכליים שנעשו, הוכיחו, כי השימוש בחשמל לצרכי חימום מייקר את עלויות החימום יותר מהחימום בסולר או בגז, וזאת, מאחר וייצור החשמל מתבצע באמצעות שריפת דלק, שהאנרגיה הכימית שבו מומרת לאנרגיה טרמית, שזו, בתורה, מומרת לאנרגיה מכאנית, המומרת, על ידי גנרטור לאנרגיה החשמלית שאותה אנחנו צורכים. הפסדי האנרגיה הנגרמים בעת הולכת החשמל בקווי המתח ודרך השנאים, אף הם, הופכים את הפקת האנרגיה החשמלית למורכבת, במיוחד, כאשר משווים אותה לתנור ההסקה הפועל בזכות בולי עץ הנשרפים בתוכו ומפיקים את החום הנדרש, ישירות וללא המרות וסיבוכים מיותרים.

כיצד פועלת משאבת חום?

אין בכוונתנו להיכנס להסברים פיזיקאליים ארוכים ומורכבים, ומי שפחות מתחבר לצורך להבין במה דברים אמורים וכיצד בדיוק הדברים פועלים, מוזמן לדלג לפיסקה הבאה.

כאשר אנחנו דוחסים גז, אנחנו גורמים להתחממותו, בעוד שכאשר אנחנו מאפשר לו להתרחב ולהתפשט, אנחנו גורמים לקירור שלו. במשאבות החום נדחס הגז על לעליית הטמפרטורה שלו על הטמפרטורה שבסביבה, ובהיותו חם דיו, מקררים אותו באמצעות החלפת החום עם סביבותיו, ורק לאחר מכן, מאפשרים את התפשטותו, באופן שגורם לכך, כי טמפרטורת הגז יורדת אל מתחת לטמפרטורה שבה הוא היה טרם התחלת כל התהליך. התפשטות הגז מתבצעת דרך שסתום המזרים אותו אל החלל שמיועד למיזוג, או אל תוך מחליף החום שמותקן בתוך החלל המיועד למיזוג או בסמוך לו. המקרר והמזגן הינם מתקנים שבהם קירורו של הגז הדחוס מתבצע באמצעות החלפת החום עם הסביבה, והתפשטותו של הגז מתבצעת אל תוך החלל שבשימוש גוף מקרר או חדר. למעשה, אותו המתקן-עצמו מסוגל לשמש כאמצעי לחימום, בזכות החלפת כיווני פעולתו. ואז, צידה הקר של מערכת הגז יחליף חום עם סביבותיו, בעוד שצידה החם ישמש לצורך חימום.

נסתפק בהסבר עקרוני ובסיסי זה, ונשוב לדבר בשפה שתהיה מובנת מעט יותר לכלל הקוראים.

מדוע משאבות חום נחשבות כפתרון חימום אקולוגי?

משאבות החום נחשבות לפתרון אקולוגי מכיוון שהן אינן מייצרות את החום בעצמן, אלא עושות שימוש בחום שממליא כבר מצוי באוויר. זאת, בעוד ששאר פתרונות חימום החלל והמים האחרים, כמו התנורים החשמליים, התנורים הפועלים על גז, נפט או סולר, הרדיאטורים וגם אמצעי ההסקה הנפוצים האחרים, מייצרים את החום שאותו הם פולטים "בזכות" שרפה של חומרים מתכלים ומזהמים – פחם, גז, מזוט וכן הלאה. לעומת כל אלו, משאבות החום מנצלות את החום, אשר, כאמור, ממילא קיים באוויר, וכאן, האנרגיה היחידה המושקעת משמשת לחילוצו של החום והעברה שלו מהאוויר שבו הוא מצוי אל המים המחוממים. בדרך זו, לא רק שמהסביבה נחסך הזיהום המיותר שאותו גורמים אמצעי החימום וההסקה האחרים, גם סביבות משאבת החום נשארות נקיות ולא מזוהמות.

היכן ניתן להשתמש במשאבות החום?

משאבות החום מציעות פתרון רחב ויעיל הן לבתים הפרטיים והן לבתים המשותפים, כמו גם למוסדות ולמפעלי התעשייה. בשוק העסקי, השימוש במשאבות החום מוקדש לחימום כמויות גדולות של מים בבתי המלון, ובקיבוצים, במקוואות ובספא, בבריכות הטיפוליות וגם בבריכות הדגים מהזנים שדורשים טמפרטורת מים יציבה. בבתי המגורים ניתן לבצע הסבה של מערכות חימום מבוססות מים אשר משתמשות בסולר או בגז, או, לחילופין, להתקין משאבות חום חדשות בעת בניית הבית או שיפוץ הדירה.

ועכשיו, הגענו לנקודה החשובה ביותר – כיצד בוחרים את החברה המבצעת?

מאחר והמדובר בטרנד שהולך וצובר תאוצה בישראל, סביר להניח, שפה ושם, פגשתם פרסומים של חברות שונות המציעות לכם משאבות חום לחימום תת רצפתי או משאבות חום לחימום המים. במקביל לבחינת תחומי התמחותה וניסיונה של החברה האמורה לבצע את ההתקנה, מאד חשוב גם לוודא כי נעשה שימוש במשאבות מים של מותגים אמינים וידועים והעומדות בתקנים מוכרים בעולם (למשל – תו התקן הגרמני skz). שימוש בחומרי גלם נחותים, השימוש בציוד גרוע ובשירותי חברת התקנה שזה אינו תחום התמחותה, אלא היא עוסקת בו, במקביל לעיסוקים אחרים, עשויים, אמנם, בראיה קצרת-טווח, לקצץ בחלק מהעלויות, אולם, בטווח הרחוק יותר, הם עלולים לגרום להוצאות גבוהות יותר מהוצאות המקוריות שבהן ניסיתם לקצץ.

המאמר נכתב באדיבות חברת עולם החימום, אחת מהחברות הוותיקות והמובילות בישראל בתחום מערכות חימום מים וחימום תת רצפתי מבוססות מים. החברה משווקת את משאבות החום המתקדמות בעולם של מותגי היוקרה מיצובישי וסמסונג, ופועלת בטכנולוגיה הנחשבת לחדישה ביותר בעולם. במהלך שנות פעילותה, תכננה וביצעה החברה פרויקטים שכללו התקנות מערכות שונות בשוק הפרטי ובשוק התעשייתי. כיום, מבצעת חברת עולם החימום פרויקטים מהמורכבים ביותר מבחינת דרישותיהם ומציעה פתרונות יעילים למוסדות ציבור, עסקים, כמו גם לבתים פרטיים.

השאר תגובה

Please enter your comment!
Please enter your name here